outdooring.cz / Outdoor články / Geiselkopf - zastrčená hřebenovka Vysokých Taur

Doporučujeme:

Geiselkopf - zastrčená hřebenovka Vysokých Taur

Geiselkopf je nápadný vrchol viditelný na konci doliny Tauerntal. Výstup na vrchol je málokdy realizován jako samostatný. Většinou je spojován s přechodem celé dlouhé podkovy hřebene jemuž vévodí. Značení v oblasti je velmi špatné, jen málokdy zde potkáme živáčka.

geiselkopf-zastrcena-hrebenovka-vysokych-taur1

Vord. Geiselkopf - 2974 m, nejvyšší bod naší výpravy.

Naše dlouhé a poměrně náročné putování začíná na parkovišti nad malebným městečkem Mallnitz v 1680 m.n.m. Prší a prší a výhled na dnešní den není kdovíjaký... a tak se asi po hodině přemítání rozhodujeme začít výstup i v dešti. Cesta se klikatí nejprve kolem chaty Jamnighütte - 1748 m.n.m. a poté po přechodu travnaté pláně začíná zvolna nabírat na výšce. Počasí nepřestává zuřit, a tak nezbývá nic jiného než se zapřít a jít jako beran. Chodník W.Boninger weg jde stále stejně prudce až ke konci - před bivakem mírně nabírá na prudkosti. Vody je všude celkem dost. Jen pozor! Na hřebeni není žádná. Takto pohodově, i když s převýšením přes 1000 metrů docházíme k bivaku Weisgerber biwak - 2714 m.n.m. umístěnému na efektním hřebeni a zaklesnutému mezi skalní masiv. Je malý a nad spaním pod jednou střechou zde může vážně uvažovat max. pět osob. Jako vybavení jsou pouze dvě lavice a stůl.Vše je ale uklizeno a čisté.

Odpoledne po rapidním vyjasnění vyrážíme na Vord.Geiselkopf. Cesta jde nejprve společně s cestou č.102, ale po asi 250 metrech od bivaku nenápadně a neznačeně uhýbá na hřeben. Po něm pokračujeme pod strmý suťový svah. Zde je orientace velmi složitá. Skála nad hlavou je dost rozbitá a vybrat trasu vzhůru není vůbec jednoduché. Po asi 20 min. tápání nacházíme cestu, která vede ve směru vybíhajícího hřebínku vedoucím až k sedlu pod vrcholem. Po hřebeni s lezením max. 1 - 2.UIAA dojdeme až k vrcholovému kříži.Výhled na Glockner, Shareck, Sonnblick a Hocharn vyvažují na druhé straně Hochalmspitze a Ankogel. Přechod na sousední Hintere Geiselkopf je již otázkou chvilky. Sestup vedeme stejnou cestou (pozor na velmi nestabilní terén na suťovišti). K večeru se vyjasňuje, a tak ještě v podvečer sledujeme fascinující bouři nad Dolomiti a západ slunce odrážející se od špičky blízkého Grosglockneru.

geiselkopf-zastrcena-hrebenovka-vysokych-taur2

Umístění bivaku na hřebeni.

Ráno za naprostého jasna jdeme po hřebeni přes vrchol Feldseekopf - 2864 m.n.m. do sedla Astromscharte - 2595 m.n.m., kde odpočíváme (výborné místo pro bivak). Cesta dále vede po hřebeni do velkého kotle popadaného velkými kameny. Jít tudy je utrpení! Nestabilní obří břidlicové kameny jsou peklem pro nohy a oči. Celý travers v tomto terénu dlouhý cca. 1km se může protáhnout i na jednu hodinu! Takto zle dosahujeme sedlo Kammscharte - 2564 m.n.m., odkud se nám otevírá krásný pohled na první vodu dosažitelnou z hřebene - jezero Oscheniksee - 2394 m.n.m. Sestup až k němu je vykoupen hlubokými doušky lahodné ledové vody, tolik potřebné v tomto nesnesitelném vedru. Po doplnění zásob a nutné hygieně (hlavně našich chotí), se vydáváme dále směrem do sedla Oschenikscharte.Tato cesta je kamenem úrazu a naprosto klíčovým místem pro další pohyb v těchto končinách. Po cestě se vrháme rovnou do absolutně nepřehledného terénu obrovských kamenů. Cesta by zde podle mapy měla vést, ale leda na papíru. Značky ani náznak cesty zde nejsou! Na tu narážíme až po vyčerpávajícím bloudění v kamení u jezera Böseksee. Po cestičce a asi 50 let starých značkách se vyšineme na Oschenikscharte - 2653 m.n.m. Zde námi proklamovaný bivak Böseck Hütte ještě není vidět, a to dámy velmi zneklidňuje při času asi 17:30 a 6,5 hod. chůze. Navíc zde cesta prakticky končí!

geiselkopf-zastrcena-hrebenovka-vysokych-taur3

Výstup na Feldseekopf - 2864 m.n.m.

Dále jen čistá improvizace při skoro i nebezpečném traversu hory Böseck - 2834 m.n.m.Takto se asi po další 3/4 hodině dojdeme na kótu 2701 m.n.m. - Straköpfe. Odtud zase 100 metrový sestup po znova nalezivších retro značkách a ke traversu, který naše statečné manželky doslova rozdrtil. Terén se stával stále těžším a to nám dodalo dost síly na to zaseknout se dřív, než se stane malér a zaseknou se oni někde na místě odkud není way back! Bez značek a terénem v nestabilní polosuti - polokamenech v dost velké expozici (OBT. 1 - 2), to jsou faktory pro zdatné horské vlky! Pokračování na Böseck Hütte by tedy byl hazard se zdravím našich dam. Následuje tedy jasný postup. Sestup rovnou dolů svahem bez cesty s vidinou bivaku v trávě spodních pater kotle potoka Schanigbach. Velmi strmě dojdeme již v 21:00 na až mechovou plošinu ve výšce 2300 m.n.m. Po krásně prospané noci se vracíme do reality - sestoupit neznámo kudy. Kotlem podél potoka si razíme extrémně strmou klikatici a po několika pasážích nad kterými se tají dech, necháme holky oddychnout na pažitu odkud je již vidět chata Jamnig Hütte. Již pohodový sestup asi 50° travou a ostružinami je odměněn prašnou cestičkou nad chatou, po které docházíme až k autu.

UPOZORNĚNÍ : Hory jsou zcela opuštěné. Místo, kde narazíte na člověka je jen Jamnig Hütte a Weisgerber biwak. Hřeben je naprosto liduprázdný, téměř bez značení a ať to na mapě (od Kompassu) nevypadá i poměrně orientačně náročný a nejednoznačný. Voda je jen u jezer! Celý terén je dost nestabilní a místy i nebezpečný. Pochod od sedla Oschenikscharte až po Böseckhütte je na pokraji schůdnosti pro normálního turistu! Z hřebene není úniku, leda cestou "na férovku".

geiselkopf-zastrcena-hrebenovka-vysokych-taur4

Jezero Oscheniksee - 2394 m.n.m.

NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 2974 m.n.m.
POHOŘÍ: Hohe Tauern
OBLAST: Goldberg Gruppe, Rakousko
VÝSTUP: od parkoviště pod chatou Jamnig Hütte - 1680 m.n.m. od východu
OBTÍŽNOST: 2
KOLIKA DENNÍ VÝPRAVA: 4
CELKEM KM: 13,1 km
CELKEM PŘEVÝŠENÍ: 3828 metrů celkem / 1294 metrů z vých.bodu
NA TĚŽKO: 93%
DATUM VÝSTUPU: 7.9. - 10.9. 2006
TI KDO TO PŘEŽILI: PÉŤA, LÁĎA, PETRA, IRČA
Text a foto: Petr Drápalík
zakladatel a organizátor klubu Supervht
e-mail: supervht@seznam.cz
SuperVHT.com

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.