outdooring.cz / Outdoor články / Divoká Orlice

Doporučujeme:

Divoká Orlice

Řeka Divoká Orlice pramení v polských rašeliništích, na přibližně 20 kilometrech tvoří česko-polskou hranici a dále pokračuje k jihu, kde protíná nejvýchodnější cíp CHKO Orlické hory.

divoka-orlice1

Pašerácká lávka na Divoké Orlici.

Nejzajímavější část Divoké Orlice je právě v místech, odkud se řeka odděluje od státní hranice a od starého kamenného mostu postaveného v roce 1903 si skalnatým úzkým údolím razí cestu k jihu. Řečiště je plné velkých i malých balvanů, po kterých můžete skákat a zkoumat kamenné hrnce - proudem a pískem vymleté kulaté díry v kamenech. Skály jsou tvořeny krystalckými břidlicemi - rulami a svory.

Celé údolí Divoké Orlice od státní hranice po okraj lesů spadá do přírodní rezervace Zemská brána, v jejímž středu se nachází Pašerácká lávka. Je to místo, kudy v minulosti přecházeli pašeráci a dnes zde stojí nová krásná dřevěná masivní lávka.

Níže po proudu nepřehlédněte Ledříčkovu skálu, ve které je ve výšce asi 6 metrů dutina. V ní kdysi žil zbojník Ledříček. Je to historicky doložená postava, žijící v 1. polovině 19. století. Dokázal se mistrně maskovat různými převleky a vynikal neobyčejnou odvahou. Několikrát ho chytili, vždycky se mu však podařilo uprchnout a ve své jeskyni žil za stálého pronásledování skoro 20 let! Jednou však s vojáky v patách lezl do své skrýše, provaz se s ním utrhl, Ledříček se zřítil z výšky asi 10 metrů a zabil se.

Pevnostní linie

divoka-orlice2

Divoká Orlice jako vyšitá

Orlické hory jsou protkány linií mnoha desítek vojenských bunkrů, které se stavěly před 2. světovou válkou. Pokud byste jich chtěli vidět co nejvíce, vydejte se po hřebenové červené značce, i když mnoho jich je mimo značenou trasu. Také v údolí Divoké Orlice narazíte na jeden bunkr přímo u řeky a další v blízkých kopcích. V nouzi je možné se v nich schovat před deštěm nebo přenocovat. Nejznámější stavbou je pevnost Hanička, dostupná z Rokytnice v Orlických horách.

Klášterec nad Orlicí

Když vyjdete z lesů do Klášterce nad Orlicí, podívejte se do řeky z mostu - my jsme tam uviděli spoustu velkých pstruhů. Patrně se jim tam líbí, protože jim lidé občas hodí něco dobrého k snědku.

Zato my jsme si v místní hospůdce moc nepochutnali - místo čerstvých přílohových brambor, podle jídelního lístku lákavě maštěných máslem, jsme dostali okoralé ohřáté brambory vařené snad předminulý den s rostlinným margarínem, který se na bramborách rozpustil na vodu a několik žlutých olejovitých fleků. Prostě bašta...

Ale kostel je v Kláštěrci zajímavý. Jednak má dřevěnou střechu a jednak je ve výšce na kostelní zdi odhalena stará malba, jejíž původ nikdo moc nezná. Připomíná buď čerta, nebo mimozemšťana.

V Klášterci žila v první polovině 20. století Anna Bohuslava Tomanová, která trpěla stigmaty (krvácejícími ranami na stejných místech jako měl ukřižovaný Kristus) a měla léčitelské schopnosti. Zemřela v roce 1956, v době hluboké totality, kdy se tehdejší moc postavila nejen proti jejímu svatořečení, ale snažila se zatajit její schopnosti a vůbec existenci. Přesto se za ní a později k jejímu hrobu scházeli lidé z daleka. Podrobnosti i s fotkami najdete zde.

Přehrada Pastviny

divoka-orlice3

Vejdova lípa stará 800 let.

Divoká Orlice se za Kláštercem vlévá do přehrady Pastviny, které svojí krásně čistou vodou a mnoha plážemi i skalkami láká ke koupání a rekreaci. Najdete zde více autokempů i tábořišť, nebo ubytování najdete i v místních chatách. Jezero samotné je 7 km dlouhé a v půli přes ně vede silniční most, u kterého je kromě pěkné srubové restaurace i půjčovna lodí.

Na pravém břehu se nachází na zelené značce památný strom Vejdova lípa. Má obvod kmene více než 12 metrů a uvnitř velkou dutinu. Mohli jste ji vidět i v televizním seriálu "Paměť stromů". Její stáří se odhaduje na 800 let, takže možná pamatuje "na vlastní kůru" dobu Otakara I., Anežky České a začátek gotiky...

Na západ od hráze Pastvin se mohou vyřádit horolezci na Studenských skalách, které tvoří nejvýraznější skalní soustavu v Orlických horách. Skalní stěna je tvořena sruby vysokými přes 20 metrů a její délka je 500 metrů.

Orlické hory

divoka-orlice4

přehrada Pastviny

Chráněná krajinná oblast Orlické hory se nachází v severovýchodním pohraničí Čech, tvoří ji hřeben hor s nevyšší Velkou Deštnou 1115 m n.m. Lesy byly původně bukové a jedlové, ale v současné době je zde 86% smrku. Fragmenty původních porostů najdeme v národních přírodních rezervacích Bukačka a Trčkov a v přírodních rezervacích Sedloňovský vrch, Pod Vrchmezím a Černý důl. Jelení lázeň a U Kunštátské kaple jsou vrcholová rašeliniště se zajímavou květenou a zvířenou. Osobitá krása této oblasti je dotvářena zachovalou lidovou architekturou.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.