outdooring.cz / Outdoor články / Cyklostezky budou, jen když my budeme aktivnější občané

Doporučujeme:

Cyklostezky budou, jen když my budeme aktivnější občané

Taky se vám zdá, že zastupitelé velkých měst zcela kašlou na budování cyklostezek? Jejich priority jsou jiné a pokud je k tomu nedotlačíme my sami, do podpory ekologické dopravy se sami nepustí.

Za posledních několik desítek let se města přehltila neekologickými, zbytečně velkými, kyslík požírajícími a velmi hlučnými automobily. Na to, že ulice měst kdysi byly určeny hlavně lidem jsme nějak postupně zapomněli a jako by nám hlučnost, zápach z výfuků a nedostatek prostoru na ulicích ani nevadily. A přece najdeme recept třeba v takovém Holandsku, kde mají 19 tisíc kilometrů cyklostezek; ale cyklostezek v pravém smyslu, ne jen značených cyklotras na běžných komunikacích pro auta, jak tomu bývá zvykem u nás.

Místo aby města podporovala ekologickou dopravu, cyklista je vlastně vytlačován. Na úřadě, na nádraží nebo u obchodního domu nenajdete parkovací stojany na kolo, takže proč byste tam jeli na kole... Na ulici si připadáte jako dotěrný zpomalovač automobilistů a jste rádi, že na vás jen občas troubí a zatím vás nikdo nesrazil.

Co s tím?

Řešení je jednoduché - musíme jednat my sami!

  • účastnit se cyklojízd (např. Den bez aut 22.9.), aby zastupitelům došlo, kolik lidí jezdí na kole (zní to banálně, ale je to tak)
  • psát nezeleným zastupitelům vašeho města, aby věděli, kolik lidí CHCE cyklostezky
  • chodit na zasedání zastupitelstva a sledovat jak je kdo aktivní - jen tak budete moci příště volit ty "pro-cyklostezkové"

Např. v Brněnském zastupitelstvu jsou "pro-ekologičtí" jen 4 zastupitelé Strany zelených oproti 51 ostatním (ODS, ČSSD, KSČ), kteří jakékoli diskuze na téma budování cyklostezek nepřipouštějí. To jsem viděl sám na vlastní oči na zasedání zastupitelstva.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.