Doporučujeme:
Chůze naboso
Sundáte si rozpálené pohorky a bosýma nohama šlápnete do chladivé trávy. Teprve až teď jako byste byli celým tělem skutečně v přírodě. Teprve teď jako byste krajinu poznali i dotykem...
Chůze na boso byla lidem vždycky přirozená. To, že si teď o ní čtete článek, je vlastně důkazem, jak jsme se této přirozenosti vzdálili. Obklopeni umělými materiály a umělými podlahami, které vypadají jako dřevěné obelháváme sami sebe - a k vlastní škodě.
Chladivá tráva lechtá a říční kameny a oblázky osvěžují nohy. Hřejivý písek na břehu jezera nám obtéká prsty. Proč je nám chůze na boso tak příjemná? Bosé chodidlo je masírováno tím nejpřirozenějším způsobem. Navíc jsou chodidla - naše "orgány pro styk se Zemí" - v kontaktu s přírodním materiálem, který vyzařuje záporné ionty.
To není žádná ezoterika. Umělé materiály vyzařují kladné ionty, které jsou lidskému tělu neprospívající. Vyzařují je umělé hmoty, televize, monitory, tiskárny, automobily, cigaretový kouř... Záporné ionty lidský organizmus potřebuje ke zdravému životu a nejvíce jich je v přírodě, v blízkosti vodopádů, na mořském pobřeží nebo po bouřce. Dnes se dokonce vyrábí čističky vzduchu, které vám dodají do ovzduší záporné ionty. Jak úsměvné. Přitom stačí co nejvíce pobývat v přírodě a doma se obklopovat přírodními materiály. Deficit záporných iontů může mít svůj podíl i na nemocech dneška: alergie, astmaty, únava a podobně.
Dalším méně známým pozitivem chůze na boso je přirozená reflexní masáž. Každý orgán v těle má podle této teorie svůj obraz nebo protějšek v určitém místě chodila. Mnoho nemocí se tak dá léčit jednoduchým masírováním daného místa a podle bolesti nebo tlaku poznáme jestli může být orgán nemocný. Chůzí na boso po nerovném terénu tak masírujete preventivně všechny body na chodidle a přispíváte ke svému zdraví více než při chůzi v botách.