outdooring.cz / Outdoor články / Chorvatsko stopem - levná dovolená

Doporučujeme:

Chorvatsko stopem - levná dovolená

Vydali jsme se 600 kilometrů stopem a pěšky po chorvatském pobřeží z Rijeky přes Zadar do Šibeniku a přírodního parku Krka.

chorvatsko1

Nejprve jsme si sehnali v jedné cestovce pouze dopravu autobusem do Chorvatska (a pak zpět), což nás vyšlo velmi levně, protože měli asi volnou kapacitu v autobuse. V Crikvenici jsme se rádi odloučili od "plážových sardinek" a vydali se najít náš první flek na pobřeží. Kousek jsme se prodírali stezkou mezi pichlavou vegetací až stezka prostě najednou skončila. Největší problém bylo najít vždy vhodné, rovné místo na spaní mimo civilizaci. Voda se dá nabírat v kempech nebo u dobrých lidí, jídlo si můžete vézt s sebou, popř. si v nějaké restauraci povyrazit z kopýtka.

Stopování v Chorvatsku sice není nejlepší způsob přepravy, ale skoro vždycky nám někdo po 1/2 až 1 hodině zastavil. Obvykle místní, protože se kolem vás jinak prožene spousta aut nacpaných německými či českými turisty. Alespoň máte možnost oprášit svoje znalosti angličtiny, němčiny nebo se snažit porozumět chorvatštině, která se zase tolik od češtiny neliší. Pokud neumíte žádný jazyk, mluvte prostě česky a uvidíte, že tak 40% vašich slov budou rozumět.

Občas vám budou policajti kontrolovat doklady, občas vás vysadí v naprosto zapomenuté dědině, občas budete stopovat neúspěšně dlouhé hodiny až vám nezbyde než se utábořit potmě někde na pobřeží. Někdy vás vezme mladej borec jedoucí šílenou rychlostí po úzké silnici zaříznuté do strmých skal vysoko nad mořem. To se vám bude chvíli tajit dech a pak si zvyknete, i když občas dole ve skalách zahlídnete vrak auta...

chorvatsko2

Častým mýtem je, že v Chorvatsku je pořád jasno a neprší. To jsme si taky mysleli a tak jsme nebrali stan, jen celtu. Když jsme ale při jednom bezstarostném koupání a potápění za škeblema a sasankama uviděli temná mračna, rádi jsme rychle utíkali do nedalekého kempu, kde jsme strávili bouřkovou noc pod verandou hospody. Taky málokoho napadne, že se tam daří komárům, ale je to tak - vemte si raději repelent.

Zadar je pěkné historické město, stejně jako Šibenik. Ten je ještě malebnější. Budete procházet úzkými orientálními uličkami mezi kamennými domy. Z Šibeniku se dostanete do přírodního parku Krka, což je jednak soustava vodopádů, ale také celá řeka a jezero s ostrovem. Nádherně čistá modrozelená voda se prodírá v mnoha ramenech mezi stromy, kaskádami a jezírky. Kolem poletují hejna modrých motýlů a na zemi se válí popadané fíky. Nádherným osvěžením pak je vykoupání v dolní části pod vodopády, kde jedině je to povolené. Po samé mořské soli si budete rochnit... Po parku vedou dřevěné chodníčky a lávky, místy si budete připadat jako v pralese.

Krka byl náš cíl a odtud jsme se dostali zase stopem a taky kousek autobusem zpět do Crikvenice, kde jsme přesně stihli odjezd našeho autobusu zpátky do vlasti.

chorvatsko3

Na závěr několik ironických postřehů mého kamaráda o chorvatských řidičích:

  • Omezení rychlosti neexistuje.
  • Je-li na silnici přerušovaná čára, řidič může předjíždět. Je-li čára plná, řidič musí předjíždět.
  • Je-li u silnice žlutá dopravní značka v červeném kruhu s černou číslicí, odpovídá tato číslice doporučené rychlosti v metrech za sekudnu! Např. 40 = 40m.s = 144 km/hod.

Croatia.hr počasí Chorvatsko
Chorvatsko.cz informace o Chorvatsku v češtině: přírodní parky, pláže, doprava, měna, ceny, slovník, atd.
Croatia.hr chorvatský portál pro turisty: oblasti, památky, příroda, potápění, doprava, ubytování

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.