outdooring.cz / Outdoor články / Česnek medvědí

Doporučujeme:

Česnek medvědí

Z jarního lesa si můžete přinést vynikající zelenou pochutinu. Česnek medvědí je velice nenápadná rostlina, o jejíž chuti nemá většina lidí ponětí, přestože kolem něj určitě už v životě mnohokrát prošla. Česnek medvědí vytrvalá, 20-40cm vysoká bylinka.

cesnek-medvedi1

česnek medvědí v květu

Česnek medvědí (allium ursinum) roste na vlhčích a stinných nebo polostinných místech, nejčastěji v blízkosti řek a potoků. Kvést začíná v dubnu, ale rostlinu můžeme sbírat i během léta. Použitelné jsou listy i stonky, které nad zemí připomínají uzounké cibulky. Také květ má stejnou chuť a můžeme ho použít stejně.

Použití česneku medvědího

Chuť česneku medvědího je překvapivě výrazná a svěží. Připomíná něco mezi pažitkou a česnekem, ale nepálí tolik jako šlechtěný česnek setý. Je to jedna z nejznámějších rostlin lidového léčitelství, má baktericidní účinky a léčebně ji můžeme používat při onemocnění horních cest dýchacích a proti plísním. Někeří velmi citliví lidé však můžou být na česnek medvědí alergičí, což je před jeho konzumací potřeba vědět. Přidávat ho můžeme do pomazánek, polévek, omáček, salátů, šťouchaných brambor nebo si ho jen tak nasekat na chleba se sýrem.

Jak poznat česnek medvědí

Před tím než se na česnek medvědí vypravíte, zapamatujte si jak přesně vypadá, abyste náhodou netrhali jedovatou konvalinku, která začíná růst ve stejném jarním období. Zvláště pokud česnek ani konvalinka ještě nekvetou, je třeba opatrnosti. Nejjasnějším poznávacím znamením je ale typická vůně česneku medvědího. Stačí rozemnout v prstech jeho lístek a typický pach vám potvrdí, že trháte správně. Navíc má česnek listy vždy rostlé přímo ze země a často vytváří trsy. Konvalinka roste jednotlivě a listy se jí nejčastěji větví kousek nad zemí, jakoby vyrůstaly ze stonku. Listy Konvalinky jsou lesklé zespodu. Listy česneku medvědího jsou lesklé shora. No a pokud už česnek kvete, jeho hvězdicovité kvítky si nespletete.

 

cesnek-medvedi2

Pozor na záměnu s konvalinkou (tato fotka), která ale roste samostatně, narozdíl od česneku.

cesnek-medvedi3

Česnek medvědí roste v trsech a má bílé "skorocibulky".

cesnek-medvedi4

Šťouchané brambory ochucené česnekem medvědím i jeho kvítky.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.