Doporučujeme:
Česnek medvědí
Z jarního lesa si můžete přinést vynikající zelenou pochutinu. Česnek medvědí je velice nenápadná rostlina, o jejíž chuti nemá většina lidí ponětí, přestože kolem něj určitě už v životě mnohokrát prošla. Česnek medvědí vytrvalá, 20-40cm vysoká bylinka.
Česnek medvědí (allium ursinum) roste na vlhčích a stinných nebo polostinných místech, nejčastěji v blízkosti řek a potoků. Kvést začíná v dubnu, ale rostlinu můžeme sbírat i během léta. Použitelné jsou listy i stonky, které nad zemí připomínají uzounké cibulky. Také květ má stejnou chuť a můžeme ho použít stejně.
Použití česneku medvědího
Chuť česneku medvědího je překvapivě výrazná a svěží. Připomíná něco mezi pažitkou a česnekem, ale nepálí tolik jako šlechtěný česnek setý. Je to jedna z nejznámějších rostlin lidového léčitelství, má baktericidní účinky a léčebně ji můžeme používat při onemocnění horních cest dýchacích a proti plísním. Někeří velmi citliví lidé však můžou být na česnek medvědí alergičí, což je před jeho konzumací potřeba vědět. Přidávat ho můžeme do pomazánek, polévek, omáček, salátů, šťouchaných brambor nebo si ho jen tak nasekat na chleba se sýrem.
Jak poznat česnek medvědí
Před tím než se na česnek medvědí vypravíte, zapamatujte si jak přesně vypadá, abyste náhodou netrhali jedovatou konvalinku, která začíná růst ve stejném jarním období. Zvláště pokud česnek ani konvalinka ještě nekvetou, je třeba opatrnosti. Nejjasnějším poznávacím znamením je ale typická vůně česneku medvědího. Stačí rozemnout v prstech jeho lístek a typický pach vám potvrdí, že trháte správně. Navíc má česnek listy vždy rostlé přímo ze země a často vytváří trsy. Konvalinka roste jednotlivě a listy se jí nejčastěji větví kousek nad zemí, jakoby vyrůstaly ze stonku. Listy Konvalinky jsou lesklé zespodu. Listy česneku medvědího jsou lesklé shora. No a pokud už česnek kvete, jeho hvězdicovité kvítky si nespletete.