outdooring.cz / Outdoor články / Tulák Welzl z pohledu trampa

Tulák Welzl z pohledu trampa

Knížka o Janu Welzlovi (1868-1948), jehož nevšední cesty a osudy znají čtenáři z jeho dobrodružných titulů (zejména "30 let na zlatém severu"), vznikla v Americe jako připomínka krajana z Moravy, na kterého vlast pozvolna začala již zapomínat. Obsahuje pokus o Welzlův životopis a některá dosud zcela neznámá fakta z let jeho pobytu a pozoruhodných cest na dalekém severu.

tulak-welzl-z-pohledu-trampa

Jan Eskymo Welzl na obalu knihy

Snaží se přinést nezaujatý pohled na osobu moravského tuláka očima jeho současníků, na setkání Welzla s českými osobnostmi či na rozporné studie odborníků k jednotlivým životním etapám slavného Moravana. Jak dalece byl Jan Welzl romantik a dobrodruh, hledač absolutní svobody člověka a jak dalece naopak naivní snílek a zneuznaný vynálezce? I na tyto otázky hledá autor odpovědi. Uvádí taky řadu informací o hledání skutečného místa posledního odpočinku Jana Welzla, které bylo léta označováno chybně. Jaroslav Vecka toto vše doplňuje vypravováním lidí, kteří stejně jako Welzl podlehli kouzlu a moci přírody. Knížku doplňují povětšinou dosud nepublikované dokumentární fotografie z archivu autora.

Kniha je vlastně kompilátem vyprávění autora o pátrání po lidech, kteří se s Janem Welzlem ještě setkali, ukázkami ze studií o Welzlovi, ale také jen okrajově souvisejících příběhů a povídek českých "trampských emigrantů" žijících v Kanadě nebo USA.

Sám autor Jaroslav "Pupál" Vecka se narodil v Brně a v útlém mládí hojně skautoval. V roce 1951 spoluzaložil trampskou osadu Vyžraný kotel. V šedesátých letech vznikl trampský soubor Mariňáci a Jaroslav Vecka tento soubor vedl po hudební stránce společně s jedním kolegou. Mariňáci vystupovali i v televizním pořadu Až zmlknou tranzistory a jsou zastoupeni na trampské kolekci Jihomoravské trampské legendy. V současné době žije Jaroslav Vecka v americkém státě Colorado.

Kniha Tulák Welzl z pohledu trampa má 197 stran a 8 stran fotografických příloh.

Knihu můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.