outdooring.cz / Outdoor články / Škola Malého stromu

Doporučujeme:

Škola Malého stromu

Škola Malého stromu mě okouzlila. Je to natolik silný příběh psaný srdcem, že každý, kdo obdivuje přírodu a vztah indánů k ní, má šanci být knihou zasažený podobně, jako já.

skola-maleho-stromu

Titulní strana knihy Škola Malého stromu

Kniha dnes patří k americké klasice. Její autor Forrest (Asa) Carter se narodil v roce 1925, zemřel roku 1979 a po celý svůj život se hrdě hlásil k tomu, že má částečně indiánský původ. Byl jedním z prvních spisovatelů, kterému se podařilo historicky obhájit zápasy indiánských kmenů proti bělošské kolonizaci.

Škola Malého stromu sice není Carterovou naprosto přesnou biografií, ale zahrnuje v sobě řadu autobiografických momentů. Hlavním hrdinou knihy je malý chlapec, jemuž ve čtyřech letech zemřeli rodiče a začali se o něj starat babička a děděček - Čerokíjové žijící ve srubu v horách. Dětskýma očima a hovorovým jazykem popisuje chlapec Malý strom svůj život uprostřed přírody a až magické vztahy a souvislosti mezi lidmi, zvířaty i rostlinami.

Moudrost a zároveň jednoduchost myšlení dědečka je pro Malého stroma velkou školou života. I za humornými popisy dědečkova "řemesla", jímž je pálení vodky načerno či v dědečkově antipatii k politikům a vladařům, kde klidně smíchá historii se současností a nešetří nevybíravými slovy na Kongres i Alexandra Velikého, můžeme vysledovat obrovský nadhled a přirozenou moudrost obyčejného života.

Po několikaletém životě v horách je jednoho dne chlapec od prarodičů odtržen úřady, které shledaly jeho indiánské opatrovníky příliš primitivními. Chlapci je uložena převýchova v internátní škole, kde jej nutí sedět dlouhé hodiny zpříma v lavici a jako indiánský "bastard", dítě rodičů, kteří nebyli sezdáni po bělošském způsobu, je často krutě až do krve zbit. Začíná nejsilnější část knihy, kdy se Malý strom "domlouvá" se svými prarodiči na dálku pomocí Psí hvězdy, na kterou se vždy večer on i oni dívají. Povídá své trápení také stromům na dvoře opatrovnického ústavu, které jeho smutek pošlou až daleko ke starému indiánskému příteli...

V USA se kniha Škola Malého stromu stala bestsellerem a postupně vyšla v mnoha světových jazycích. V roce 1995 byl v Kanadě režisérem Richardem Friedenbergem podle této knihy natočen stejnojmenný film.

Knihu můžete zakoupit v našem eshopu.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.