outdooring.cz / Outdoor články / Rozhovor o Lize lesní moudrosti

Doporučujeme:

Rozhovor o Lize lesní moudrosti

V rozhovoru s náčelnicí Ligy lesní moudrosti, Kamilou Lunerovou, jsme si povídali o woodcrafterských kmenech, které sdružují zdaleka nejen děti. Čím se liší od ostatních podobných oddílů? Co dnešní mládež a příroda? Můžete oddíl založit třeba vy?

llm1

Můžeš porovnat v čem se liší LLM od ostatních podobných sdružení (skaut ad.)?

Liga lesní moudrosti nabízí celoživotní program – „woodcraft je pro každého od 4 do 94 let,“ napsal kdysi E. T. Seton (woodcraft znamená lesní moudrost), zakladatel woodcrafterského hnutí. Skutečnost je ještě širší, v LLM jsou zastoupené úplně všechny generace, od batolat až po úctyhodné kmety. V současné době hodně nabírá na síle „rodinný woodcraft“ – táboření (i další aktivity) pro rodiny s dětmi včetně programu i pro ty nejmenší děti. Na druhé straně je tu i několik pamětníků starších 90 let. V rámci možností se i 80letí „věční mladíci“ účastní táboření. Woodcraft je životní cesta, během života se vyvíjí a nabírá nových forem. Na rozdíl od jiných organizací se tedy nesoustředíme pouze na školáky a případně mládež, ale opravdu na celou věkovou škálu. Další důležitou věcí je rozvoj k všestrannosti a v neposlední řadě i důraz na malebnost.

Jak vypadá činnost takového průměrného kmene LLM?

Závisí na typu kmene a na náčelníkovi, kmeny jsou různé, těžko říct, co považovat za „průměr“. Máme řadu klasických dětských kmenů – dospělý náčelník plus děti školního věku. Tam probíhají obvykle pravidelné každotýdenní schůzky, výpravy jednodenní nebo vícedenní, letní tábor. Zaměření kmene závisí na tom, kdo jej vede. Některé dětské kmeny jsou zaměřené více na přírodu a ochranu životního prostředí, jiné jsou spíše sportovně zaměřené (pobyt v přírodě – pěší putování, kola, voda, běžky...), v jiných hodně vyrábí. Obvykle ale najdete od každého kousek. Všechny naše kmeny táboří v týpí. Liga se snaží hodně pracovat s „malebností“ a stylovostí táboření, tzn. aby týpí byla vybavena ve stylu indiánských táborů. Tábor působí jinak, když mezi týpími pobíhají lidi v maskáčích nebo růžových teplákách, anebo v indiánském oblečení. Nemusí to být nic složitého, stačí jednoduchá látková košile, bederka, holky látkové šaty. Jelenicové korálkované košile nejsou nutné. Ale kdo chce věnovat čas a prostředky, aby si je pořídil, samozřejmě může. I takových je v LLM dost. Během roku se v rámci LLM pořádá řada akcí, kde se dětské kmeny mohou vidět společně – různé dobrodružné hry, soutěže, sportovní klání apod. Jiným typem kmene je kmen rodinný – obvykle skupina „odrostlíků“ dětského kmene, kteří stále drží pohromadě i po založení rodin. Tam obvykle neprobíhají pravidelné schůzky, ale činnost se zaměřuje na letní táboření, případně různé víkendové akce s ohledem na věk dětí, jezdí se na hory, na vodu... Jiným typem kmene je kmen dospělých, například ve studentském věku, tam už třeba pravidelné schůzky vystřídá pravidelná tělocvična, putování se prodlouží a vyjede do větších dálek, jiné skupiny se najdou ve výrobě indiánského oblečení a vybavení... A kmeny starších dospělých jen trochu uberou adrenalinu :-). Woodcraft je nesmírně pestrý. Důležitý je pobyt v přírodě, znalost přírody (a nejen jí), vlastnoruční vyrábění svých věcí, malebnost, život v kolektivu... Tyto věci se prolínají všemi kmeny úměrně věku členů. A k tomu „woodcrafterský zákon“ – jakýsi mravní kodex, který by měl vést člověka k tomu, aby byl čestný, spolehlivý, duševně silný, ochotný pomáhat.

Kdo se může do LLM přihlásit?

Členem LLM se může stát v podstatě kdokoliv – dítě lze přihlásit do dětského kmene, pokud v okolí nějaký je; dospělý, který vede skupinu dětí, může kmen založit; kmen si může založit skupina studentů nebo několik rodin s dětmi; pokud zájemce nemá kolem sebe skupinu, může založit „rod“, jednotlivec se může přihlásit jako „stráž“. Takže opravdu kdokoliv, komu je woodcraft sympatický a chce se seznámit a potkávat se stejně zaměřenými lidmi.

Myslíš, že má smysl přihlásit do woodcrafterského oddílu dítě, které nemá vůbec zájem o přírodu?

llm2

Ve woodcrafterském kmeni se dělá řada různých věcí, hrají se hry, jezdí se na kole, sportuje se, vyrábí se. Děti mají snahu se slučovat do part, kamarádit se, být v kolektivu. To je lepidlo, které drží kmen pohromadě. Nemyslím si, že by nějaké dítě odmítlo hrát hru, protože probíhá v přírodě. Jak se pozná, že dítě nemá zájem o přírodu? Nebaví ho učit se názvy kytek? Bojí se pavouků? Neumí si v přírodě hrát? Nudí se tam? Tohle vše je věc formy, jakou se to dítěti podává, jaké zájmy se u něj rozvíjí, co se u něj naopak možná od malička potlačuje. Takže ano, rozhodně to má smysl, zájem o přírodu je jedna z mnoha věcí, které kmen pomáhá rozvíjet, někomu je bližší, někomu vzdálenější. Navíc s věkem se to může vyvinout úplně jinak.

Jak vidíš dnešní nejmladší generaci? Pokud se to dá vůbec takto zevšeobecnit?

Myslím, že jsou stejní jako my, je s nimi legrace, hrají si stejně jako jsme si hráli my. Důležitější je mluvit spíš o generaci rodičů než o generaci dětí. Pokud se jim budou rodiče věnovat, povídat si s nimi, učit je životním hodnotám, odolávat tlaku komerce atd. atd., tak bych neměla obavy. Zlobení, nezájem, počítače, válení u televize... vše toto je podle mě důsledek výchovy v rodině – nudy, odkládání k televizi namísto hraní a povídání. V určitém věku pak přestávají být rodiče „autoritou“, mnohem důležitější je názor kamarádů. V té chvíli považuji kmen za nesmírně důležitý výchovný prvek – děti mají pocit samostatnosti bez dozoru rodičů a přitom jsou pod nenásilným dohledem dospělého-kamaráda, který je navíc někam směřuje. A vše obvykle formou hry. To televize nebo počítač nemohou nikdy nahradit.

Jak dostat děti od počítačů do přírody?

Ať už ve kmeni nebo v rodině – dítě se tam nesmí nudit, musí něco zajímavého prožívat, musí si tam hrát. Pokud jsou děti často v přírodě od malička, naučí se najít si tam zábavu samy. Ale musí jim dospělý nechat volnou ruku, omezit zákazy a příkazy, počítat s tím, že se umažou, odřou, namočí. Když budeme děti nutit pouze dojít z místa A do místa B, tak je to otráví. Když prožijí výlet s kamarády (anebo s rodiči, kteří si s nimi po cestě povídají, hrají, něco zajímavého jim ukazují), tak příště půjdou rády zas. A nestanou se otroky televize a počítačových her. Netřeba jim odpírat ani jedno ani druhé, ale naučit je, jak pasivní zábavě nepodlehnout.

Jakou podporu můžete poskytnout člověku, který by chtěl založit a vést oddíl ve své obci, kde třeba nikdy nic takového nebylo, tudíž ani nemá zkušenosti?

Doporučila bych seznámit se s knihou Kmenové zřízení (vydala LLM 2011). Jedná se o základní vysvětlení, co dělá woodcrafterský kmen woodcrafterským kmenem (filozofie woodcraftu, organizace kmene, činnost v průběhu roku, kmenové zvyky a tradice apod.). Další základní knihou je Svitek březové kůry – propracovaný systém úkolů neboli „činů“ z více než 100 oborů, které mají vést člověka ke všestrannému rozvoji (sportovní dovednosti, přírodovědné znalosti...), na kterém lze několik let stavět bohatý program pro děti i dospělé. Rodinám s dětmi bych doporučila Zápisník lóže skřítků – obdobný systém nejrůznějších inspirativních úkolů pro děti od 3 do cca 9 let.

Liga lesní moudrosti má v současné době 35 kmenů po celé republice. Zájemce o založení kmene může napsat na ústředí LLM, , kde dostane bližší informace (ustredi@woodcraft.cz, více viz www.woodcraft.cz nebo www.ligalesnimoudrosti.cz, na našich stránkách možná najdete mnoho odpovědí na případné otázky). Obecně shrnuto – kmeny LLM si musí zařídit IČ, mají právní subjektivitu. Kmeny LLM dostávají každý rok dotaci na činnost (dotace od MŠMT), kterou mohou použít dle svého uvážení (nákup týpí, pronájem klubovny, ubytování na akce, nákup vybavení atd.). Kmeny (rody, jednotlivci) se mohou účastnit akcí pořádaných LLM nebo jednotlivými kmeny. Náčelník kmene si musí dodělat náčelnické zkoušky, ty se pořádají přibližně jednou do roka.

A na závěr si troufnu na velkou otázku. A troufnu si na ni, protože mě chození do skvělého oddílu kdysi před 20 lety velice pozitivně ovlivnilo. Myslíš si, že takový oddíl může člověku změnit život?

Rozhodně může.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.