outdooring.cz / Outdoor články / Rakouská Česká Kanada

Doporučujeme:

Rakouská Česká Kanada

Českou Kanadu na jihu Čech asi většina z vás zná. Že je přinejmenším stejně pěkná krajina i na druhé straně hranice s Rakouskem už tak známo není. V turisticky přitažlivých místech je ale snad ještě lákavější. Velké viklany a skalky, naučné turistické stezky, zříceniny hradů, rybníky a lesy plné hub a borůvek.

Waldviertel aneb Rakouská Česká Kanada

block1

Pro Českou Kanadu je typická zvlněná krajina s jehličnatými lesy, mnoho luk a rybníků. Často se vyskytující břízy a jeřáby spolu s osamělými žulovými balvany ji činí pěknou na pohled. Rakouská část je vlastně úplně stejná, jedná se o jednu oblast, kterou si jen lidé rozdělili hranicí států. Což je stále patrné na krásných rakouských vesnicích s opečovávanými statky oproti dlouho zanedbávaným vesnicím v Čechách.

Lesnatá oblast Waldviertel je jednou ze čtyř oblastí Dolního Rakouska. Kromě Waldviertelu na severozápadě, jsou to dále Weinviertel na severovýchodě, Mostviertel na jihozápadě a Industrieviertel na jihovýchod od Vídně. Waldviertel byl až celkem do nedávna zaostalou oblastí, kde žili lidé dost stranou od ruchu Vídně, kam nevedly žádné větší silnice a kde se lidé živili jen zemědělstvím. Právě tato zaostalost ale dnes dělá z Waldviertelu velmi přitažlivou oblast s nenarušenou přírodou. Vídeňáci sem hojně a velmi rádi jezdí na dovolenou a na silnicích má člověk podle SPZetek dojem, že je to taková letní Vídeň.

block2

Známé turistické oblasti jsou Podyjí, které se na rakouské straně jmenuje Thayatal. Dále se k výletům ve Waldviertelu nabízí údolí řeky Kamp mezi městy Gars am Kamp a Langenlois. Přírodní park Hochmoor Schrems s podvodním světem pro dospělé i děti a rašelinový přírodní park Heidenreichstener Moor. V tomto článku si ale ukážeme nejznámější přírodní park s viklany a sice Naturpark Blockheide.

Přírodní park Blockheide

Přírodní park Blockheide nabízí na docela malé ploše mnoho viklanů a skalek rozmístěných v pěkné krajině s lesy a loukami. Několik turistických stezek vede okružní trasou po Blockheide. Začátek všech tras najdete v informačním centru s bufetem a rozhlednou. Okolo ní se mezi stromy kupí jedny balvany a skalky na druhé, což je učiněný ráj hlavně pro děti, které můžou šplhat a bloudit mezi nimi. Kdo pilně hledá, narazí například na velký dřevěný hříbek, který po zmáčknutí tlačítka spustí fontánu pitné vody ze sousedního balvanu.

block3

Skoro u každé zastávky na trase najdete lavičky a žulové stolky pro pohodlné posezení a spočinutí v krajině. Rakouská pečlivost a pohostinnost je tu cítit na každém kroku. Paní v krámku se suvenýry umí základní slova česky a poradí vám s výběrem trasy. Pokud nebudete chtít posedět v restauraci, můžete si nabrat také pitnou vodu na cestu z vodovodu v kamenném žlabu.

Blockheide a viklany

Nejzajímavější z výletních tras je modrá trasa, která obejde během 4 km hlavní viklany a skalky v přírodním parku Blockheide. Impozantní kameny jako Teufelsbett (Ďáblova postel), Pilzstein (Hříbkový kámen) nebo Christophorusstein lákají k fotografování i šplhání. 

Pokud se budete chtít po horkém dni zchladit, zamiřte k některému z rybníků v okolí Gmündu. Kdo zná z České Kanady úzkokolejku, určitě se rád projede její rakouskou obdobou. Nádraží je v Gmündu a můžete se vydat buď na sever do Litschau podél české hranice nebo na jih do Groß Gerungs. Ceny jízdenek jsou ovšem o dost vyšší než jsme zvyklí z Česka.

A na závěr praktické doporučení. Když budete park Blockheide hledat a přijedete v Gmündu do části obce Grillenstein, možná budete trochu popleteni rakouským značením a nápisem na ceduli, který nabízí tři různá parkoviště různě vzdálená. Ze tří parkovišť zvolte hned to první a pak se pěšky (Fußweg) vydejte přímo vzhůru od parkoviště k infocentru, které je necelý kilometr vzdálené.

Mapu a průvodce po Waldviertelu, produkty z Waldviertelu jako mák nebo pálenky najdete zde: RakouskePotraviny.cz

block5
block4

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.