outdooring.cz / Outdoor články / Nový film o trampingu: Amerika

Doporučujeme:

Nový film o trampingu: Amerika

Do kin míří nový film o trampingu. Jedná se o dokument, který je mírně inscenovaný, tedy na pomezí dokumentu a hraného filmu.

filmamerika1

Nový film z produkce HBO Europe a Evolution Films, Amerika, natočil jako svůj celovečerní debut režisér Jan Foukal. Sám jako aktér s Bárou Adler navštěvuje ve filmu lidi, kteří ve jménu trampských tradic hledají ve vlastní zemi lepší a svobodnější svět. Navazují tak na letitou „hru na Ameriku“. V osadách jako Ascalona, Toronto nebo Ztracenka nežijí indiáni a kovbojové. V naší malé divočině v Čechách můžete ale vidět pozůstatky trampy kolonizované fantasie, do které unikali každý víkend. Cesta Báry a Honzy formuluje unikátní fenomén do současného jazyka s poselstvím, že imaginární Amerika je tu i dnes, a pro každého, kdo se do země svobody nebojí vstoupit.

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan. Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě.

PROČ TENTO FILM?

"Pořád na nás útočí filmy, které po nás divácích něco chtějí a svým způsobem nás tlačí do kouta: teď se směj! teď buď smutný! teď se boj! Když jsem se díval na Ameriku, najednou jsem měl takový úlevný pocit, že s tím filmem prostě jen tak na pohodu můžu strávit příjemných chvil nebo dní v lese. A když se mi nechce ani smát, ani křičet, nikomu to nevadí. Říká se, že dobrého kamaráda poznáš tak, že s ním můžeš mlčet, aniž by to bylo nepříjemné. Je to vzácný úkaz takový nenucený film. Balzám. A taky musím říct, že jsem už dlouho v českém filmu neviděl tak dobře fungující chemii holka-kluk."

Ivo Andrle, Aerofilms

filmamerika2

Film Amerika trvá 67 minut a do českých kin vstupuje 22. října 2015. 

Jan Foukal (režisér)
Jan Foukal vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a své studium zakončil v roce 2009 absolventským filmem Poslední přednáška Egona Bondyho. Je externím členem Divadla Vosto5. Pod pseudonymem Johannes Benz představil v roce 2013 audiovizuální road movie inspirovanou Waltem Whitmanem Songs of the Open Road. O rok později vydal ve spolupráci se Supraphonem debutovou desku One Way Road. Je spoluzakladatelem labelu Tranzistor (Wabi a Ďáblovo stádo, Justin Lavash). Je iniciátorem aktivity KINO OTEVŘENO, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených kin v Čechách.

Fotky z filmu Amerika a trailer můžete vidět zde.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.