outdooring.cz / Outdoor články / Jidášovo ucho - zimní houba

Doporučujeme:

Jidášovo ucho - zimní houba

Jidášovo ucho patří mezi zimní houby, které většina lidí ovšem zná v podobě houby z čínských zeleninových pokrmů. V dnešním článku si řekneme, kde najít jidášovo ucho, kde tato houba roste a recept jak čerstvé jidášovo ucho připravit.

Kde roste jidášovo ucho

jidasovoucho1

Jidášovo ucho na kmenu bezu černého.

Zimní houby obecně se často nachází na dřevě, ať už trouchnivějícím nebo na kmenech stromů jako parazitické houby. Zimní houby houbaři sbírají velmi zřídka. Jednak jsou méně známé a houbaři rádi sbírají houby, které bezpečně a notoricky znají. Dále hraje roli chladné počasí, kdy už chození po lese, obzvláště ve sněhu, je už náročnější než letní procházka v tričku. Jak tedy najít jidášovo ucho? Tato nenápadná houba roste na kmenech stromů a lesních keřů, nejraději si vybírá keře bezu černého. Jidášovo ucho jsem našel jak na živých, tak na odumřelých keřích bezu černého. Většinou ve výšce očí a často na skryté straně větví - buď zespoda nebo směrem ve stráni ke kopci.

Několik exemplářů houby jidášova ucha jsem našel i na odumřelém akátu a to docela vysoko. Stojící uschlý kmínek nebyl zatím spadlý na zem a houba byla asi ve výšce 3 až 4 metrů. V takovém případě si najdeme dlouhý klacek, kterým jdou větší exempláře s trochou trpělivosti srazit k zemi. Obzvláště, když je mráz, houby jsou zcela ztvrdlé a jdou odlamovat celkem dobře. Nevýhodou je jak při hledání, tak při srážení z výšky to, že je jidášovo ucho tmavě hnědé a tak je na kmenech i spadené na listí velmi špatně k nalezení. Drobné houby jidášova ucha jsem nechal na stromech, uvidím, jestli za pár týdnů vyrostou.

Čerstvé jidášovo ucho recept

Jak připravit jidášovo ucho, které jsme čerstvě našli? Houby otrhané ze stromů na sobě mají kousky kůry nebo mechu či lišejníku. Jdou ale snadno odlámat aniž bychom ztratili hmotu hub, protože jidášovo ucho je dosti kompaktní, připomíná za syrova skoro gumovou věc. Dále houby omyjeme od drobných zbytků kůry a dáme do vody. Vaříme je asi 20 minut, aby dostatečně změkly. Poté vodu dobře slijeme a jidášovo ucho nakrájíme na proužky. Důležité je odstranit všechnu vodu, protože na pánvi pak houba hodně prská. Dáme jidášovo ucho na rozpálený olej a pozor, už to začíná: houba má v sobě hodně vody a tak prská dosti daleko. Dokonce mi občas některá vyskočila z pánve ven. Po nějaké době jsem přidal koření: drcený kmín, kořenící směs na kuře a pikantní směs koření. Také dostatek soli. Jelikož je jidášovo ucho dosti tmavá houba, není na ní tolik poznat, jak se opéká, ale přesto si všimnete, že už je ne jen hnědá, ale i černá. To znamená, že není připálená, ale že už je hotová. 

jidasovoucho2

Čerstvě nasbírané jidášovo ucho.

V našem receptu jsem podával z bramborem a lesní pažitkou. Tu jsem našel při sbírání jidášova ucha. Přestože je začátek února, není zrovna žádný sníh a tato divoká lesní pažitka, která roste jen na jaře, už vyráží. Stonky má velice tenké a kroutí se jako nitě v trsech po zemi. Chuť má ovšem velmi výraznou, pálivou a typicky pažitkovou.

Jidášovo ucho má mírně křupavou konzistenci, chutná celkem neobvykle, těžko se přirovnává k nějaké známé evropské chuti. Nejčastěji se ovšem jidášovo ucho přidává do asijských zeleninových pokrmů. Celkem důležité je nepřehlušit jeho chuť, takže myslím, že k masům se moc nehodí.

Teď už tedy víte, kde najít jidášovo ucho, takže vzhůru do lesa za neobvyklou houbou, které jsou přisuzovány také velmi ozdravné účinky.

jidasovoucho3

Jidášovo ucho s divokou lesní pažitkou.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.