outdooring.cz / Outdoor články / Jaké jsou ideální kalhoty na outdoor?

Doporučujeme:

Jaké jsou ideální kalhoty na outdoor?

Jaké výrobky se pod tímto označením vlastně skrývají? Anglickým termínem outdoor jsou u nás myšleny výrobky, v našem případě kalhoty, kamkoliv „na ven“ – do hor nebo lesa, na turistiku, zkrátka do přírody. Ve všech případech by mělo jít o kalhoty pohodlné, ale také praktické.

Outdoorové kalhoty se vyrábí většinou z rychleschnoucích a voduodpudivých látek, kombinují se přírodní i umělé materiály, jako jsou například:

  • bavlna – je savá a přitom prodyšná, příjemná na dotek; nevýhodou je, že dlouho schne, pokud třeba zmoknete
  • směsi syntetických a přírodních materiálů – například bavlna plus polyester (nebo polyamid či nylon), materiál je lehký, rychleschnoucí, většinou vodudopudivý a mívá otěruvzdorné vlastnosti
  • spandex – elastické umělé vlákno, pružné a pevné; přidává se často k bavlně, výrobky z této látky jsou pevné a dobře přiléhají na tělo (streč); používá se i při výrobě funkčního prádla
  • membránové materiály – membrána je speciální tenká vrstva, zlepšující vlastnosti outdoorových výrobků, a to především nepromokavost, odolnost proti větru a zároveň prodyšnost (výrobek je dvouvrstvý)
  • softschell – odolný vůči větru, voduodpudivý, elastický; příjemný na těle (třívrstvý výrobek)
  • len – lněné plátno se používá na letní kalhoty, protože při dotyku příjemně chladí

Na namáhaných místech, to znamená na kolenou a na hýždích, bývá látka zdvojena, či zesílena,aby odolávala pnutí při některých náročných pohybech v přírodě. Speciálním typem outdooru jsou taktické kalhoty, na které se můžete spolehnout i v těch nejnáročnějších podmínkách.

kalhoty2

Na trhu lze sehnat i outdoorové kraťasy, anebo kalhoty dlouhé, avšak s odepínacími nohavicemi –většinou se používá zip. Ty jsou vlastně nejpraktičtější ze všech – odepnutí či připnutí nohavic, je záležitostí několika vteřin, a při přechodu z tepla do chladu je to ideální řešení. A v batohu ty dva kousky látky vždycky každý unese. Anebo je možné pořídit si pumpky či golfky, které se často nosí s podkolenkami. Naopak zimní kalhoty jsou vícevrstvé, bývají zatepleny podšívkou, mívají vyšší pas a šle, aby byla teplotně dobře zabezpečena záda.

Další vhodnou úpravou, anebo chcete-li „vychytávkou“,  outdoorových kalhot je boční zip na spodní části nohavic, a to kvůli oblékání nebo svlékání přes boty, většinou mohutnější turistické. Zipy bývají i na kapsách, třeba proto, aby se nevytrousily předměty, které se do přírody nosí. Některé kalhoty mají nohavice dole opatřeny gumičkou a guma bývá i v pase.

Při pořizování outdoorových kalhot je důležité si rozmyslet, při jaké příležitosti, anebo k jakému účelu je budete používat. Jedině tak se můžete rozhodnout pro správný materiál a střih (modelů je široká škála). Důležitá je také velikost; pokud byste ji vybrali nesprávně, veškerý komfort při nošení kalhot by byl ten tam.

kalhoty3

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.