outdooring.cz / Outdoor články / Jak vybrat boty na běžky

Doporučujeme:

Jak vybrat boty na běžky

Výběr obuvi nikdy není jednoduchou záležitostí. A u obuvi pro běžecké lyžování to platí dvojnásob, neboť situaci ještě ztěžuje nutnost zvolit botu vhodnou pro námi preferovaný běžkařský styl a zároveň kompatibilní s typem vázání, který používáme. Tento článek by vám měl pomoci se při výběru běžkařských bot lépe zorientovat.

Správná velikost je základ

 

jakvybratboty1

Při výběru bot na běžecké lyžování byste měli věnovat zvýšenou pozornost výběru správné velikosti a také vnitřnímu tvaru boty. Ten se může se lišit mezi jednotlivými výrobci i modely. Při výrobě se totiž používají různá kopyta, vhodná pro různé typy chodidel, například s vysokým nebo nízkým nártem, nebo se širší či úzkou patou a podobně.

 

Pokud  máte správnou velikost, ale boty na běžky vám pocitově nesedí, nebo tlačí jen v některém místě, vyzkoušejte jiný model nebo značku. Při zkoušení se v botě projděte a vyzkoušejte si i pohyby, které pak budete dělat při lyžování.

 

U bot určených spíše pro rekreační použití je vždy větší míra zateplení pro tepelný komfort. Velmi praktické je, pokud je bota vybavena funkční membránou, která je nepromokavá, ale umožní noze „dýchat“.

 

Boty na klasiku

 

Boty na klasiku jsou nižší, končí již pod kotníkem, aby bylo možno nohu v kotníku bez omezení ohýbat. Z toho vyplývá, že boty na klasiku postrádají vyztužení kotníku, které najdeme u bot na bruslení a kombi bot.

 

Měkká podrážka umožňuje ohyb ve špičce a tím pádem zdvihnutí paty, které při klasické technice nezbytné pro odraz. Důležité je také zpevnění na patě a pevné usazení paty v botě.

 

Boty na bruslení

 

jakvybratboty2

Na bruslení jsou určeny boty vyšší, jejichž kotník je vyztužen tak, aby se noha nehýbala do stran. Pro opravdu maximální zpevnění v oblasti kotníku je použito speciální manžety, která je ve sportovně rekreační kategorii vyrobena z tvrzeného plastu, u závodních modelů obvykle z karbonu. Poměrně velké rozdíly mezi oběma kategoriemi bot jsou i v tvarování manžety.

 

Podrážka bot na bruslení je velmi pevná a na rozdíl od bot na klasiku se ve špičce téměř nedá ohnout. To zajišťuje výborný přenos sil do lyží při odrazu.

 

Kombi boty

 

Lyžaři, kteří chtějí oba styly kombinovat, sáhnou pokombi botách. Ty mají téměř stejnou manžetu vyztužující oblast kotníku, jakou najdeme u bot na bruslení, ale zároveň disponují měkkou ohebnou špičkou, která umožní klasický odraz přes špičku. Speciální je i jak na klasiku tak na bruslení vhodné  tvarování v oblasti paty.

 

Back country boty

 

Zvláštní kapitolu tvoří boty určené pro běžkaření ve volném terénu, tedy tzv.back country. Konstrukčně jsou podobné kombi botám, mají ohebnou podrážku a zpevněný kotník, ovšem jsou ještě vyšší, aby nedošlo k vnikání sněhu do boty v místech, když se lyžař trochu propadne.

 

Tyto boty  jsou vyráběny z odolnějších materiálů a je u nich kladen ještě větší důraz na nepromokavost. Standardem je překrytí šněrování nepromokavou a často i oděruodolnou textilií, například cordurou.

 

Podrážka backcountry bot bývá uzpůsobena i běžné chůzi v náročném terénu.

 

Kompatibilita s vázáním

 

Velice důležité je dát si při výběru pozor na kompatibilitu bot s lyžařským vázáním. V současné době existují dva rovnocenné, ale vzájemně nekompatibilní systémy vázání na běžky – Salomon  SNS a Rottefella NNN. Liší se počtem vodících lišt, které zajišťují, aby pata boty došlapovala na lyži a nikoliv mimo ni.

 

Systém Salomon SNS má jednu masivnější vodící lištu, která zapadá do jedné hluboké drážky na podrážce boty, zatímco systém Rottefella NNN má dvě subtilnější vodící lišty odpovídající dvěma mělčím drážkám v podrážce boty.

 

Z toho vyplývá, že botu určenou pro systém Salomon SNS nelze použít s vázáním Rottefella NNN a naopak. Pokud tedy již máte lyže s jedním z těchto systémů, musíte koupit boty se stejným systémem.

 

Jestliže pořizujete novou celou výbavu, doporučuje se začít právě botami. Vyberte si takovou, která vám bude nejlépe sedět a pak si k ní dokupte odpovídající systém vázání, které si necháte namontovat na běžky.

 

Pokud máte hodně staré běžky, nebo například lyže z bazaru, může na nich být ještě zastaralý systém vázání s označením 50 nebo 75. Moderní boty s těmito systémy již nejsou kompatibilní, takže se spíše doporučuje koupit na tyto lyže nové vázání SNS nebo NNN a nechat si ho v odborném servisu namontovat.

 

Doplňky k běžkařským botám

 

Pohodlí i výkon na běžkách ovlivní také doplňky do běžkařských bot, tedy zejména kvalitní stélky do bot a lyžařské ponožky. Ve větších mrazech pak oceníte také zateplovací návleky na lyžařské boty.

 

Stélky si můžete pořídit buď předtvarované pro nízkou, střední a vysokou klenbu, nebo si nechat stélku vytvarovat na míru přímo podle vaší nohy.

 

Vzhledem k tomu, že dnes jsou běžkařské boty kvalitně zateplené, není žádoucí do nich používat dvoje tlusté ponožky, jak se to dělávalo dříve. Ideální je použít jedny kvalitní ponožky, v ideálním případě určené přímo na běžecké lyžování.

 

Tyto ponožky mají zesílení v místech, kde je noha při běžkování nejvíce namáhána. Častá je také antibakteriální úprava, která potlačuje tvorbu nežádoucích pachů a plísní.

 

Ve velkých mrazech je pak lepší místo tlustých ponožek použít zateplovací návleky na lyžařské boty, které nenaruší vaše pohodlí uvnitř boty a přitom poskytnou dostatek tepla.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.