outdooring.cz / Outdoor články / Jak rychle rostou houby

Doporučujeme:

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

jak-rychle-rostou-houby1

Malý kozák na začátku měření.

Provedli jsme exaktní měření pod dohledem Státního ústavu pro růst kozáků a sledovali po celý jeden týden život jedné takové houby od plenek až ke hrobu. Bylo to sice veliké odříkání, protože každým dnem mohla ta krásná houba vonět na pánvi, ale my jsme přesto odolali pokušení a vzdali se mrzkého chuťového požitku ve prospěch vědy.

A jak tušíte, bylo to zkoumání dobrodružné. Hejno kozáků jsem totiž objevil přímo u cesty a tak jsem každý den s nervy napjatými k prasknutí došel přes les k mému místu a doufal, že je nějaký houbař neobjevil. Barbar, vůbec by netušil, o kolik by ochudil úroveň našeho vědeckého poznání...

Malého kozáka jsem každý den dopoledne změřil a opět zahrnul spadaným listím, aby ho nikdo neobjevil. Jelikož byl z větší rodiny, prozradím vám, že jsem každý den jeho starší sourozence sbíral a večer si je usmažil. Taky by mohli svou velikostí a množstvím snadněji upoutat oko houbařovo. Naštěstí se celá akce zdařila.

V pondělí měl kozák šířku klobouku 5cm a výšku 9cm. Počasí bylo po celý týden poměrně chladné s teplotami do 20st.C. Zato na deště to byl týden bohatý. Pršelo skoro každý den nebo noc.

jak-rychle-rostou-houby2

Třetí den měření.

Úterý: šířka 6,2 výška 11

Středa: šířka 7,5 výška 11,5

Čtvrtek: šířka 8,5 výška 12

Pátek: šířka 9,2 výška 12

Sobota: šířka 10 výška 12

Neděle: šířka 7 výška 10

Můžeme tedy shrnout, že během každého dne zvětšil šířku klobouku o centimetr, v prvních dnech dokonce o více než centimetr. Po týdnu už začal schnout a svraskat. Čest jeho památce.

K měření jsem si vyhlédl ještě růžovku, ale ta byla na místě nechráněném keři a slunce půdu evidentně vysušilo více, než stačilo k růstu. Platí tedy pravidlo, že se určitě vyplatí počkat u hub, které jsou ve stínu, je teplé počasí, ale hlavně ještě vlhko.

Malé bedly, které jsem sice nenafotil, ale spíše na zkoušku schoval listím, jsem ke svému překvapení našel opět u cesty a měly klobouky krásně rozevřené do šířky. Tady se počkání jednoho dne vyplatilo bohatě. Z šířky malého zavinutého klobouku kolem 6cm se do druhého dne vyklubala krásná "řízková bedla" s šířkou 13,5cm!

 

jak-rychle-rostou-houby3

Šestý den, tady se ještě možná dal zužitkovat.

Pro houbaře doporučuju Atlas hub z našeho eshopu!

jak-rychle-rostou-houby4

Stará houba se sedmý den už rozpadá a splývá s okolím.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.