outdooring.cz / Outdoor články / Cyklostezka Ivančice Oslavany

Doporučujeme:

Cyklostezka Ivančice Oslavany

Cyklostezka Ivančice - Oslavany je malá, ale zajímavá cyklostezka na Jižní Moravě, která vede podél řeky Oslavy, místními nazývaná Oslavka. Po cestě jsou zastávky jako odpočívadla, vždy ozdobená uměleckými díly ze dřeva a kovu.

cyklostezka-oslavka1

Cyklostezka Ivančice - Oslavany je svým průběhem velice nenáročná a vede celou dobu mimo silnice, tedy opravdová cyklostezka. Tím, že vede celá cyklostezka podél řeky, zvládnou ji i rodiny s dětmi nebo starší cyklisté. Krajina je zde celkem rovinatá, jen s malými kopečky v okolí, převládají pole, louky a také lesíky podél řeky. Samotná řeka Oslavka je téměř stále na dohled nebo v blízkosti cyklostezky a často se můžete při horkém počasí zchladit právě v ní. Nejen rybáře zaujmou pstruzi a dokonce kapři, kteří se líně válí v klidných částech řeky.

Nejzajímavější na celé cyklostezce jsou sochy ivančického sochaře a řezbáře Josefa Zahradníka. Jsou vytvořené přímo pro cyklostezku, kombinují materiál dřeva, kovu a kamenů a jsou dostatečně masivní, aby si i děti mohly na těchto sochách zalozit. Díky těmto sochám je pro menší děti tato cyklostezka pestřejší a budou se po celé cestě těšit vždy na další zastavení. Pozor, že některé prvky jsou trošku dál od cesty a při rychlé jízdě se dají lehce přehlédnout. 

Hlavní sochou je pomník padlému neznámému cyklistovi (viz foto), který patrně přehnal rychlost a skončil zabořen v blátě u cesty. Socha je opravdu dokonale vyrobená, bota má kovové tkaničky (může posloužit jako sedátko) a kolo je ve starém stylu s funkčním zvonkem. Dále budete obdivovat obřího raka, který může dětem posloužit jako prolézačka. V tomto odpočívadle je také ohniště pro případné opékání špekáčků s dostačně velkým prostorem kolem a dokonce nachystaným dřevem. Najdete zde také železnou sochu bizarního kola s funkčními šlapátky. Potkáte ještě lavičku ve tvaru rybí kostry a velkého dřevěného ledňáčka číhajícího u splavu.

cyklostezka-oslavka2

Podél celé cyklostezky z Ivančic do Oslavan se nachází lavičky pro odpočinek a svačinu. Trasa začíná v Ivančicích, v části obce vané Letkovice. Jakmile uvidíte kapličku na návsi, hledejte rybářskou prodejnu a hned se dejte kolem ní z hlavní silnice malou již klidnou uličkou. Cyklostezka začne mostkem přes řeku a pokračuje v délce 3,2 km až do Oslavan, kde končí. Dále můžete navštívit zámek v Oslavanech a případně se vydat dále proti proudu řeky Oslavy po pravém břehu.

Ivančice jsou snadno dostupné vlakem z Brna. Další zajímavosti v okolí jsou: hrad Templštejn na řece Jihlavě, Ketkovák na řece Oslavce (známá trampská řeka), Mohelenská hadcová step (Mohelno), Zoologická zahrada s restaurací a dětským hřištěm Čarodějnický dvůr Biskoupky.

cyklostezka-oslavka3

 

cyklostezka-oslavka4

 

cyklostezka-oslavka5

 

cyklostezka-oslavka6

 

cyklostezka-oslavka7

 

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.