outdooring.cz / Outdoor články / 13 tipů pro běhání v zimě

Doporučujeme:

13 tipů pro běhání v zimě

Možná už běháte delší dobu, ale možná jste s běháním teprve začali. A běhat samozřejmě můžete i teď v zimě, jen si musíte dát na pár věcí větší pozor. Přečtěte si naše tipy.  

behani-v-zime

1. Pečlivě se oblékněte

To znamená ani moc, ani málo. Raději více vrstev a ideálně funkční oblečení. Termo triko s dlouhým rukávem, na něm funkční mikina a navrch lehká bunda odolná proti větru. V případě extrémně nízkých teplot vrstvu přidejte. Také nohy mějte ve dvou vrstvách a zahalené.

2. Zakryjte i hlavu a ruce

Hlavu i ruce si držte v teple. Čepice je samozřejmostí, ale pokud je teplota skutečně hluboko pod bodem mrazu, nasaďte si kuklu nebo zakryjte ústa šálou - rozdíl venkovní teploty a teploty v plicích je markantní. A v extrémní zimě doporučujeme palčáky, udrží víc tepla než prstové rukavice.

3. Rozehřejte a procvičte

Asi bychom to ani nemuseli připomínat. Správné protažení před běháním by mělo být automatické.

4. Nepřeceňujte se

Cítíte „knedlík“ v krku, jste unavení, něco na vás leze? Tak radši trénink vynechte, a vyběhněte až ve stoprocentním stavu.

5. Zpomalte

V zimě se nedoporučuje běhat na rychlost, spíš zpomalte. Zkrátka přiměřeně.

6. Začněte proti větru

Na začátek trasy běžte proti větru, ne naopak. V konečné fázi tréninku, kdy je tělo zpocené, by vám běh proti větru nebyl příjemný.

7. Buďte vidět

V zimě jsou krátké dny, je tedy pravděpodobné, že budete běhat i za tmy. Oblékněte si reflexní vrchní vrstvu. V šedém oblečení jste ve tmě vidět na 20 metrů, v reflexních barvách na 200 metrů. Řidič auta tak má mnohem větší šanci včas zareagovat a zabrzdit.

8. Rozsviťte si ve tmě

Určitě oceníte i čelovku. Měla by být hlavně lehká a dobře držet na hlavě. Podle toho, kam budete vybíhat, pak ještě hledejte parametry, jako jsou svítivost nebo výdrž baterie. Mnozí běžci si chválí značku Petzl.

9. Dodržujte pitný režim

Hlavně při bězích delších než 45 minut je dobré mít s sebou vodu nebo vlažný čaj v hydratačním vaku. Teplý nápoj je v zimě vážně příjemný.

10. Pečujte o rty a kůži

Slunce má sílu i v zimě a dokáže spálit. Během dne se namažte vhodným krémem s vysokým faktorem. A natřete si také rty.

11. Neběhejte daleko

V létě vám náhlá nevolnost nebo jiná situace nemusí vadit, ani když budete daleko od domu, ale v zimě si můžete dost uškodit. Rozdělte si svůj trénink na několik kratších okruhů v blízkosti domova.

12. Nezastavujte a ihned po běhu se zahalte

Držte se klidně pomalejšího tempa, rozhodně nezastavujte. Tělo by se okamžitě zchladilo a vy byste mohli onemocnět.

13. Při velmi nízkých teplotách

Jakmile je klesne teplota pod minus 20, radši si najděte pro venkovní běh alternativní plán. Při takto nízkých teplotách se ruší oficiální soutěže.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.