outdooring.cz / Outdoor články

Outdoor články

Památné stromy

V rozhovoru nám PhDr. Marie Hrušková vyprávěla o památných stromech i svých knihách, které se právě tímto tématem zabývají a jež byly i předlohou známého televizního seriálu Paměť stromů.

Hledáme dno světa

Jeskyňář Oldřich Štos objevuje jedny z posledních bílých míst na planetě. O svých expedicích napsal knihu Hledáme dno světa, které se nebojím dát přízvisko dobrodružná – čte se skvěle. V rozhovoru se ptám mimo jiné, jaké to je objevit nejhlubší místo na Zemi (-2170m) nebo putovat pět dní stále směrem dolů.

Velký Kosíř – oáza zeleně na Hané

Velký Kosíř se rozprostírá na Hané (střední Morava), v okrese Prostějov. Toto místo prý Keltové nazývali rovina, pláň a odtud vzniklo i dnešní označení Haná. Hanácká místní pověst praví, že Velký Kosíř vznikl z balvanu, který upustil samotný nejvyšší čert poté, co byl zasažen kosířem („menším srpem“) neohroženého hanáckého reka – krále Ječmínka, bránícího svůj mírumilovný lid – Hanáky. Balvan prý do rána vyrostl ve Velký Kosíř.

Nový časopis Svět westernu

Objevil se nový časopis pro všechny příznivce western a country životního stylu. S jeho "šerifem", Robertem Mahovským, jsme o časopise vedli rozhovor.

Rozhovor s Ludvíkem Kuncem

Ludvík Kunc je známý odborník na šelmy, zejména pak na rysy. S jedním rysem dokonce prožil kus svého života. Jeho poněkud heslovité odpovědi jsme získali způsobem na dnešní dobu trochu nezvyklým – korespondencí. Mimo jiné jsme se ptali na jeho novou knihu, nazvanou Můj přítel rys.

Yukonské jaro na trap line

Po třech dnech v Dawsonu a nějakých formalitách s úřady ohledně práce jsme se setkali s naším hostitelem Mikinem, který se vrátil z divočiny, kde zanechal ženu a jednu z vyženěných dcer. Nechtěly ho pustit, umluvil je jen na jeden den a hned musí zpátky, což znamená, že úřadování přerušujeme a využíváme možnosti se svézt a podívat se do buše. Dostat se tam není totiž jen tak. Stejně jsme plánovali, že se na trap-line podíváme a když tam teď jsou, naskytuje se nejlepší příležitost. Náš hostitel Mikin s ženou Joanne a dcerou Mary jezdí na trap-line každý podzim a jaro.

Trampské písně 1920 - 1939

Vydáváme zpěvník nejslavnějších trampských písniček z první republiky spolu s původními unikátními nahrávkami na CD.

Jaroslav Monte Kvasnica

Rozhovor s Jaroslavem Monte Kvasnicou vás zavede do života tohoto známého publicisty, odborníka na život vlků a propagátora canicrossu a dogtrekingu. "Některým myslivcům jsou vlci stále trnem v oku jako – škodná. Přitom mají nesmírně kladný vliv na zdravotní stav vysoké zvěře, mohli by pomoci vyřešit problém s přemnoženou černou zvěří a mají i nesmírný vliv na ozdravění lesních porostů," říká J. M. Kvasnica.

Cyklovandr "Za humny"

Pět dní volna se nezdá příliš, ale i tak se dá díky bicyklu prozkoumat část zeměkoule. A to ta, kterou mám přímo za humny.

Na hory do Rumunska

Rumunské hory jsou pojem. Rozlehlé masívy jižních Karpat, kde člověk potkává jen stáda ovcí a sem tam salaš, rozeklané vrcholky skalnatých partií i oblé kopce s temnými smrkovými porosty, stejně jako krasové útvary – to vše jsou rumunské hory. Koneckonců jména Fagaraš či Retezat někdy slyšel snad každý cestovatel. Toulal se tudy i Miroslav Nevrlý, jenž své dojmy zachytil v poutavé knize Karpatské hry. Navštívil jsem čtyři pohoří v této balkánské zemi a každé ve mně zanechalo jiný dojem.

Mezi medvědy

Rozhovor s Erikem Balážem, který strávil stovky dní pozorováním medvědů v divoké přírodě Vysokých Tater a napsal o tom knihu Posledná pevnosť.

Pozorovali vzácnou potápku rudokrkou

Na poslední ornitologické exkurzi pro veřejnost, která se uskutečnila v sobotu 21. listopadu na Tovačovsku pozorovali ornitologové vzácnou potápku rudokrkou.

Mým domovem je Aljaška

Vydáváme knihu Mým domovem je Aljaška, která patří v USA mezi nejlépe hodnocené knihy z oblasti života v divočině.

Vábení Ducha Karpat - rozhovor

Kniha Vábení Ducha Karpat je novinkou z oblasti přírodní poezie v próze. Její autorka Věra Koutecká se léta věnuje ochraně přírody a Karpaty procestovala mnohokrát sama nebo i se svými syny. Se svými inspiracemi se nám svěřila v následujícím rozhovoru.

S kočárkem na vandru

Už dlouho jsem se těšil, až vyrazím s naší tříletou dcerkou na první pěší vandr. A nápad s kočárkem perfektně vyšel. Kočár uvezl všechno - stan, spacáky, vybavení i dítko ujdoucí samo sotva pár kilometrů. Přesto jsme jich zvládli asi dvaadvacet a ještě si zašplhali po skalnatém hřebenu k rozhledně.

Nejkrásnější vodopády České republiky

Při prohlížení nové knihy o nejkrásnějších vodopádech si člověk říká, že jich viděl proklatě málo. A tolik jich je u nás docela vysokých, i několik desítek metrů.

Kdysi na jednom potlachu...

Stojím u Oslavky, která v mrazivém počasí konečně začíná na okrajích mírně zamrzat. Slunce jiskří přes tenoučký ledový lem a prostředkem řeky se žene temný proud vody. Stačí jen přivřít oči a už ke mně zas a znovu přicházejí vzpomínky na veselé i neveselé příhody, které jsem na této legendární trampské řece prožila. Ouvej, uklouzla mně noha a málem jsem spadla do vody. Málem. Jako tenkrát, když mne na stejném místě málem upustil můj nápadník.

Grossvenediger

Pokus o výstup na třetí nejvyšší vrchol Rakouských Alp za tři dny i s cestou z Čech a zpět. Na první pohled zbytečně bláznivý nápad, který se nám nakonec málem podařil, a to i přesto, že říkám málem, se stala tato výprava nezapomenutelná.

Co dělají brouci v zimě

Nejenom tuto, ale i další zajímavé otázky jsme položili Doc. Dr. Janu Farkačovi, CSc., vědeckému tajemníkovi České společnosti entomologické.

Tramping na řece Jihlavě

Vyšla nová kniha Tramping na řece Jihlavě. Obsahuje mimo jiné mnoho historicky vzácných fotografií z počátku trampingu ve dvacátých a třicátých letech i fotografií romantického skalnatého údolí z dob před zaplavením přehradami.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.